Štefan Moyses

* 1797, Veselé       + 1869, Žiar nad Hronom

Základné informácie:
  1. biskup, prvý predseda Matice slovenskej (od 3. augusta 1963),
  2. pôsobil aj ako profesor filozofie a gréčtiny na kráľovskej univerzite v Záhrebe,
  3. za biskupa bol vysvätený v roku 1851,
  4. podporoval organizačne aj materiálne gymnázium v Banskej Bystrici,
  5. v roku 1952 obnovil vydávanie časopisu Cyril a Metod,
  6. v roku 1861 predložil cisárovi prosbopis Slovákov a Memorandum slovenského národa.
Š. Moyses slovami farskej kroniky: Do starobylého mestečka Svätý Kríž nad Hronom, ktorého počiatky sa kladú do r. 1246, zavítal 8. apríla r. 1851 biskup Štefan Moyses. „Pre marcovú rezignáciu biskupa Jozefa Rudňanského, ktorý sanachádza vo väzení, bol v mesiaci auguste po krátkej vikariálnej správe menovaný za banskobystrického biskupa Štefan Moyses, kanonik záhrebský“. Takto stroho je zaznamenaný príchod Š. Moysesa do Svätého Kríža. „V mesiaci apríli r. 1851 objavil sa vo Sv. Kríži Š. Moyses, kanonik záhrebský, ktorý bol vlani menovaný za biskupa, v mesiaci máji tohto roku bol za biskupa vysvätený a v mesiaci júli uvedený (inštalovaný) do úradu“.

Demoralizácia obyvateľstva v dôsledku revolučných rokov, chudoby, nevzdelanosti (opilstvo, nechuť pracovať, chudoba,) bola obrovská. Na jej odstránenie propagoval špecializáciu poľnohospodárstva, stajňový chov dobytka, zeleninárstvo, vinohradníctvo, ovocinárstvo, nabádal ľudí k pracovitosti, sporivosti, striezlivosti, poriadnosti. Poľnohospodárske aktivity v parku pod kaštieľom jeho vlastnými slovami: „Do času malo sa zato, že hrozno vo svätokrížskej záhrade nedozreje. A teraz ja tu mám vínnych na stá, mojima vlastnýma rukama zasadených a nezahanbím sa v jaseni ani budínskych hrozien. Mám ces pol zimy sviežeho hrozna - ba založil som si v záhrade i vinicky, z ktorých si cedím víno a spolu s týmto rukopisom pôjdu na redakciu Obzor dve sklienky, tohože, mojou vlastnou rukou od sadenia vínnych pnov až do plnenia fľašiek.“

Počas svojho pôsobenia Moyses bo zakladateľ dedinských škôl (aj ich často navštevoval, v niektorých z nich presedel celé hodiny). V roku 1865 richtár a Moysesov nadšenec v Prestavlkoch Michal Beňo, aby umožnil zriadenie školy v obci, poskytol na tieto účely jednu izbu vo svojom dome.

Pýchou Moysesa bolo biskupské hospodárstvo- majer Kupča. „Na filiálke Kupča boli dokončené hospodárske a obytné budovy, ktoré sa stavali 3 roky spolu s kostolom, ktorý vysvätil 8. novembra 1863 Jeho excelencia pán biskup Štefan Moyses“... „Konečne mi treba spomenúť, že tohto roku 1. novembra (1866) na majeri Kupča otvorila Jeho biskupská Excelencia základnú školu a vymenovala za učiteľa kvalifikovaného mladíka Ignáca Humela...“

Za Moysesa kaštieľ dostal v podstate terajšiu podobu: veže sa zvýšili o jedno poschodie, ukončili cimburím. Hospodárske budovy sa zrekonštruovali do roku 1864, Moyses si na to vzal pôžičku z Náboženského fondu. Kvôli investíciám do obnovy kaštieľa sa dostal do dlžôb, kvôli ktorým niekedy aj hladoval, nemohol chodiť na žiadne podujatia mimo rezidencie a blízkeho okolia. Dlžoby sa mu nepodarilo vyplatiť do smrti.

V roku 1865 Moyses dostal dlhotrvajúcu horúčku, 16. mája 1866 sa k nej pridal aj zápal pľúc. Choroba a finančná tieseň ho sužovali aj počas roka 1867, celý ho musel prežívat vo Svätom Kríži nad Hronom. Po miernom zlepšení zdravotného stavu v roku septembri 1868 znovu dochádza k jeho zhoršeniu. „Roku 1869 dna 5. júla náhle zasiahnutý mozgovou porážkou, po prijatí posledného pomazania... dokončil svoj posledný deň o pol ôsmej večer...

Pohreb bol 8. júla vo Sv. Kríži za úcasti duchovenstva, slovenskej inteligencie i ľudu. Pochovaný je v krypte kostola Povýšenia Sv. Kríža, po boku ostatných banskobystrických biskupov.


Vytvorilo Gymnázium Milana Rúfusa, Žiar nad Hronom v rámci projektu "Dejepis digitálne."
Tento projekt sa realizuje vďaka Nadácii Orange v programe "e-Školy pre budúcnosť 2018"

Späť na zoznam Späť na úvod